Ferforje Şaraplıklar

Bira ve rakı gibi içkilerin gölgesinde kalan şarap, bir kültür olarak yeni yeni yerleşiyor ülkemizde… Halbu ki bu topraklarda şarap üretimi özellikle Kapadokya bölgesinde yüzyıllara dayanıyor ve bildiğim kadarı ile en kaliteli şaraplık üzümler ülkemizde, İç Anadolu bölgesinde yetişiyor. Mesela Ankara Kalecik üzümü oldukça meşhur şarap üzümlerindenmiş. Hatta bu konu da okuduğum bir anekdot beni çok şaşırtmıştı. Eskiden Kalecik ‘li üzüm yetiştiricileri bu kaliteli üzümleri çarşıda pazarda satar, artanını pekmez falan yapar, daha da artarsa hayvanlarına yedirirlermiş. Bir Fransız şarap üreticisi köylülere bu üzümleri iyi para vererek satın alıp şarap yapmak için teklifte bulunmuş. Dini duygularla hareket eden köylülerin geneli bu teklifi reddederken, üç beş köylü teklife olumlu yanıt vererek şaraplarını Fransız şarap fabrikasına satmışlar. Gel zaman git zaman bu üç beş köylü kazandıkları muazzam paralar ile başkent Ankara ‘da bir sürü daire, arsa sahibi olmuş. Bunu gören diğer köylüler dini duyguları bir kenara bırakarak Fransız şarap fabrikasına kaliteli Kalecik üzümlerini satmaya karar vermişler. Evet şu an Kalecik ülkemizin en kaliteli şaraplarına üzüm veren merkezlerden biri. Bu arada Kapadokya’da da peşpeşe şarap evleri açılıyor ve bu evleri ziyaret ettiğinizde sizlere çay yerine şarap ikram ediliyor. Efendim dedik ya şarap kültürü yeni yeni yerleşiyor ülkemizde, dolayısı ile şarap aksesuarları da maharetli ustalarımızın ellerinde şekilleniyor. Evinizde kaliteli şaraplarınız için bir şaraplık düşlüyorsanız bahsettiğim maharetli ustalarımızın el emeği göz nuru şu dekoratif şaraplık modellerine göz atmanızda fayda var…    

Demir korkuluklarda moda ve işlevsellik önemlidirEmir Dekoratif  ferforje korkulukların stillerinin yanı sıra diğer metallerden yapılan korkuluklara göre paslanmaya daha dayanıklı olduğu düşünülmektedir. Bu, yüzeylerini ve parlaklığını daha uzun süre korumaları gerektiğinden, dış korkuluklar inşa etmek için onları ideal malzeme yapar.

Türkiye’deki değişken hava koşulları göz önüne alındığında, dış korkuluklar çok fazla suistimale dayanabilmelidir ve ferforje işleri, iyi bir yüzey ve kalitenin korunması konusunda ek bir garanti verir.


Bu moda ve işlevsellik karışımı, tesislerinizi sıralamak için klasik bir yol olarak uzun süredir işaretlenmiş ferforje korkuluklara ve bugün hala çok talep görmelerine neden oluyor. Eviniz için benzersiz bir stil yaratmak hiç bu kadar kolay olmamıştı ve bu korkuluklar harika bir son dokunuş.


Bir anlamda hayır, insanlar eskisi gibi ferforje korkuluk yapmıyor çünkü metal aynı değil. Bununla birlikte, karmaşık tasarımlar ve yüzeyler oluşturmak için metali şekillendirme anlamında, o zaman evet, ferforje korkuluk endüstrisi bugünlerde canlı ve iyi durumda, ancak makine atölyeleri ve daha yeni teknolojiye dayalı imalatlar büyük ölçüde geride kalıyor.

İnsanların evlerinin görünümüne ve dekoruna daha fazla zaman ve para harcadığı, yıllardır görülmeyen ferforje korkuluklar için güncel bir eğilim var. Evleri için uyumlu ve tekil bir imaj yaratmak birçok insan için çok önemlidir ve ferforje stiline parmaklıkların eklenmesiyle görünümleri tamamlanabilir.